Uzaktan denetimli(kontrollü) kompanzasyon takip sistemi; 

Reaktif enerji takip ve kontrol sistemi Gözcü Reaktif, özellikle reaktif enerji  değerlerinin aşılmasından dolayı cezalardan kurtulmayan ve hatalı  kompanzasyon sistemlerinden yaka silken enerji tüketicileri için  geliştirilmiştir.

Reaktif enerji, elektrik enerjisinin kullanılmasında katkıda bulunmaz, bilakis  elektrik şebekesine fazladan yük getirir, verimi düşürür. Reaktif enerji  limitinin aşılmasıyla beraber, normalde kullanılamayan ve atıl olan, reaktif  enerji değeri için ceza kesilir. Reaktif enerji, işletmelerde parasal israfa  neden olur. Bu soruna işletmeler kompanzasyon sistemleri aracılığıyla  çözüm ararlar. 

Kompanzasyon kullanımında unutulan husus, esasta enerji tüketim  değerlerinin elektrik sayaçlarında kaydedildiğidir ve enerji tüketim  faturalarının da ona göre hazırlandığıdır. kompanzasyon takip  sistemi Dolayısıyla, işletmeler ancak mevcut fatura dönemi sonunda onlara  kesilen faturalar sayesinde yaptıkları tüketimlerden haberdar olurlar. 

Hatalı kompanzasyon sistemlerinden kaynaklanan sapmalara karşı,  Gözcü Reaktif ile bu soruna kesin çözüm getirmiştir. Gözcü Reaktif  elektronik elektrik sayacı üzerinden tüketilen aktif ve reaktif enerji  kullanımını belirlenen zaman aralıkları ile takip ederken reaktif enerji  tüketiminin tespit edilen limitlere yakın olması durumunda SMS, e-posta gibi  haberleşme araçlarını kullanarak ilgili kişi veya kişileri uyarır. 

Gözcü Reaktif ile reaktif güç rölelerine uzaktan müdahele edilerek  uzaktan kompanzasyon yapmak mümkündur. Bu işlev müşteriler için  geliştirilmiştir. Bu sayede müşterilerinin kompanzasyon panosunda ayar  yapmak için onca kompanasyon takip sistemi mesafeyi gitmek zorunda  kalmadan, tek bir merkezden pek çok kompanzasyon panosunu uzaktan  yönetebilirler. Bu sistem, müşteriler açısından çok daha hesaplı olacaktır.